Współczesne dworki: cenne nawiązanie do tradycji, czy kicz?

Swego czasu na terenie całej Polskie zaczęły powstawać luksusowe domy, które utrzymywały się w zaskakującej stylistyce. Nie wiadomo skąd, w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku w wielu miejscach w całym kraju zaczęły powstawać nowe… dworki. Właśnie taką stylistykę upatrzyli sobie wielu ludzi, którzy stawiali wówczas nowe domy. Pozostaje jednak pytaniem to, czy takie rozwiązanie jest rzeczywiście dobrym pomysłem.

Głosy za, jak i przeciw.

Wiele osób uznało, że stylizacja domów na dworki jest świetnym pomysłem. Oto w tak prosty sposób można było elegancko nawiązać do tradycji historycznych. Co więcej, wybór właśnie takiego projektu architektonicznego polegał na korzystaniu ze sprawdzonych przez kolejne wieki rozwiązań. Z drugiej stron nie wszyscy budujący podobne domy zdawali sobie sprawę z tego, że większość prawdziwych szlacheckie domy powstawały w całości z drewna. Nie bez powodu nazywano je niekiedy ironicznie najpiękniejszymi stosami na ogień. Tak czy inaczej, kolejną zaletą dworków jest, to że świetnie one pasowały do naturalnego otoczenia. Zdaje się właśnie, że wiele osób wybrało takie rozwiązanie zwłaszcza dlatego, iż taki statyczny układ idealnie komponuje się z rustykalnym charakterem okolicy. Jakie są zatem głosy przeciw? Otóż wiele osób krytycznie nastawionych do takich pomysłów twierdziło, że takie dworkowe zabudowania są śmieszne. Było w tym wiele pretensji do podszywania się pod szlachetnie urodzonych. Oliwy do ognia dolewało to, że przy wielu nowo wybudowanych domach postawiono ozdoby nawiązujące do jakichś szlacheckich herbów. Cóż, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy takie projekty były dobrym pomysłem. Jak to zwykle bywa, tyle jest opinii, ile osób wypowiadających się w tej kwestii.

Co powinno znaleźć się wewnątrz dworków?

Na pewno nie ma co bawić się w dokładne naśladowanie wnętrz takich domów. Oczywiście świetnie będzie komponować się dobrze raczej tradycyjny wystój wnętrza. Dobrym pomysłem jest postawienie fortepianu w salonie. Niemniej nie ma żadnych argumentów przemawiających za tym, aby zastępować przestarzałą technologią najbardziej użytkowych pomieszczeń. Dlatego śmiało można zrezygnować z wielkiego pieca z zapieckiem. W kuchni można jednak zainstalować kilka urządzeń, które nie będą się specjalnie gryzły z ogólnie przyjętą konwencją, a przy tym zachowają swój funkcjonalny charakter. Dobrym pomysłem są zatem mosiężne eleganckie krany, drewniane obicie, za jakim schowamy lodówkę i zmywarkę, a także zlewozmywak granitowy, który nie będzie się gryzł z naturalnym otoczeniem. Trudniej zachować będzie podobną stylistykę w przypadku urządzania łazienki. Dlatego właśnie nie radzimy, specjalnie się przejmować się nawiązanymi w tym pomieszczeniu. Wszak nie jest ono tak eksponowane jak kuchnia, czy salon.

Niezależnie zatem od naszego podejścia do tego typu architektury należy przyznać, że w takim dworku bez problemu możemy urządzić naprawdę przytulny domowy kącik.